A XIII. kerület az elmúlt években is megtartotta népességvonzó erejét, kiemelkedő gazdasági potenciálját. Az önkormányzat tervszerű és átgondolt városfejlesztéssel segítette a kerület városképének és környezeti adottságainak javításához hozzájáruló beruházásokat. A nagyléptékű városfejlesztés eredményeként a rendszerváltástól napjainkig a kerületben építették a legtöbb, összesen 18 000 lakást, a Duna-parton luxus apartmanok sora épült. Az önkormányzat önerőből közel hatszáz bérlakást épített. Ez meghaladja a többi önkormányzat által összesen épített lakásszámot. Különösen büszkék vagyunk úttörő beruházásunkra, a Kelet-Közép-Európában is egyedülálló, FIABCI első díjjal elismert, bérlakásnak épített százlakásos passzívházra.
A kerületi irodaépítkezések élenjárnak a fővárosban, a befektetői beruházások egyharmada kerületünkben összpontosul. 2010. és 2015. között is több mint 200 ezer m2 kereskedelmi és szolgáltató egység épült meg. Az „A” kategóriás irodaházakat a legnevesebb magyar építészek tervezték. Valamennyi jelentősebb beruházást jeles, az építész szakmában elismert szakemberekből álló Kerületi Tervtanács megtárgyalt és tett ajánlást a beruházónak.
A fejlesztési lehetőségek feltárása érdekében az önkormányzat részletes, a befektetői lehetőség szempontjából is mindenre kiterjedő vizsgálatot folytatott. A szakemberek által készített elemzést követően fogalmazta meg hosszú távú feladatait, először a ’90-es évek közepén. A lakás-, és rekreációs funkción túl a fejlődés egyik motorjának jelölte ki a kereskedelmi-szolgáltató egységek építésének lehetőségét. A kerületi önkormányzat kidolgozta a hosszú távú fejlesztési elképzeléseit és azt egy 25 évre szóló dokumentumba foglalta. 2013-ban alapos és részletes, szakmai és társadalmi egyeztetést követően a kerület elkészítette az újabb 2033-ig szóló hosszú távú fejlesztési koncepcióját. Az értékmegőrzéssel, egyúttal megújulással jellemezhető dokumentum a „Lendületben a XIII. kerület” programmal együtt megfelelő alapot biztosít a töretlen fejlődésnek. A hosszú távú fejlesztési koncepciók négy évre szóló teendőit a ciklusprogramok tartalmazzák.
Jelenleg is látszik a fejlesztések iránti növekvő befektetői igény, ennek jelentős színtere továbbra is a XIII. kerület. A Váci út (és egyre jobban a környezete is) Budapest legfőbb befektetői területe. A Váci út, Róbert Károly körút, Dózsa György út még sok lehetőséget tartogat a befektetők számára, ezeken a területeken elsősorban az irodai fejlesztéseket támogatjuk. Magán beruházásban előkészületben van a Váci út – Róbert Károly körút kereszteződésében két nagy beruházás, elsősorban irodákkal, de a kereskedelmi, szolgáltató funkció is meg fog itt jelenni. Összesen, mintegy 100 ezer m2 ingatlan épül, vagy építési engedélye van, vagy építési eljárás alatt van. Néhány példa:
– Wing 17 ezer m2
– Dunyov u. – Váci út sarok (volt Felvonójavító) 26 ezer m2
– Skanska (Váci út – Süllő út sarok) 25 ezer m2
– Atenor 3. és 4. ütem 25-25 m2 (Váci út – Fiastyúk u.) és előkészítés alatt van a már említett HB Eravis 230 ezer m2 (Váci – Róbert K. kereszteződés)
Jelenleg is 850 új lakás épül a kerületben, elsősorban magánbefektetők vállalkozásában, de önkormányzati beruházásban is vannak előkészületben lakóházépítések. Tovább épül a Marina part, lakónegyedeink megújulnak. A budapesti lakáspiacon a XIII. kerület az egyik legkeresettebb, legdrágább környék.
A fejlesztések függetlenek az építkezés utáni ÁFA 5%-osra csökkentésétől és a CSOK-tól.