AngyalZÖLD 4.0 véleményeztetése

MEGÚJÍTJA ÁTFOGÓ KÖZTERÜLETI STRATÉGIÁJÁT ÖNKORMÁNYZATUNK

A régi értékek megőrzésével és továbbfejlesztésével, új irányok kijelölésével terveztük meg a következő időszak közterületi fejlesztéseit. Az új stratégia neve AngyalZÖLD 4.0 lesz.

Az AngyalZÖLD néven készült alapdokumentumot még 2008-ban alkotta meg önkormányzatunk. Ezt a zöldhálózat-fejlesztési stratégiát később átfogó közterületi fejlesztési stratégiává alakítottuk, mert hisszük, hogy a közterületeket egységes szemlélet és egységes értékek mentén szükséges fejleszteni. A fő célkitűzés már a kezdetekkor is az élhető kerület kialakítása volt, és ez marad a fő vezérelv továbbra is.

A 2025 ÉS 2029 KÖZÖTTI IDŐSZAK FEJLESZTÉSI ELKÉPZELÉSEIT ÖSSZEFOGLALÓ ANGYALZÖLD 4.0 PROGRAM megalkotásakor a legfontosabbnak a lakossági érdekek figyelembe vételét tartjuk. Ezért kérjük ki a civil véleményeket. A társadalmi egyeztetés első körében, idén januárban ötletbörzét tartottunk. Számos fejlesztési elképzelés érkezett, ezeket figyelembe véve dolgoztuk ki az AngyalZÖLD 4.0 stratégia tervezetét. Véglegesítése előtt ismét várjuk a civil javaslatokat, észrevételeket. Az alábbi, bejelentkezés után kitölthető kérdőívben néhány fontosabb tényt ismertetünk kerületünk közterületeinek állapotáról, hogy ezek tudatában foglaljanak állást a fejlesztések lehetséges irányairól.

A kérdőív november 3-ig tölthető ki.

Véleményezés

Kérjük mondja el véleményét és adjon javaslatot az új koncepciókhoz.

Egyetért ön azzal, hogy az önkormányzat zöldterületi fejlesztései kedvezően járulnak hozzá a lakosság testi és lelki felüdüléshez?(Kötelező)
Az elmúlt 10 évben összesen közel 10 ezer új fát telepítettünk közterületeken. Az elmúlt 5 évben 14.300 négyzetméter új közparki zöldterületet hoztunk létre. Jelenleg több mint 31 ezer közterületi fáról és több mint 1,3 millió négyzetméter zöldterületről gondoskodunk kerületszerte.

Ön szerint jól érzékelhető a zöldterületek méretének és a közterületi fák mennyiségének növekedése az elmúlt években?(Kötelező)
A XIII. kerületi közterületeken 59 játszótér, 24 fitnesztér, 18 labdapálya, 23 kutyafuttató és 20 kutyaillemhely üzemeltetését végezzük. Folyamatosan zajlik a játszó- és a fitneszeszközök, a labdapályák felújítása, a kutyafuttatók területének megújítása.

A hőhullámok és forró napok számának növekedése a gyermekek, a fiatalok, az idősek, továbbá a szív- és érrendszeri problémákkal küzdők körében is egészségi problémákat okozhat. Ezért kiemelten fontos a kerületi zöldfelületek arányának növelése, a növényzet ugyanis árnyékot ad és természetes párologtatásával képes a környezetét hűteni – olvasható az AngyalZÖLD 4.0 stratégia tervezetében.
Egyetért azzal, hogy fasorok, de legalább cserjék, zöldfelületi ágyások telepítésével, esetleg zöldkandeláberek kialakításával, netán újszerű módszerekkel, így zöldtetők, zöldhomlokzatok kialakításával segítsük a klímaváltozás negatív következményeinek mérséklését?(Kötelező)
Murvás autóparkolóból félhektáros közparkot alakítottunk ki 2023-ban az újlipótvárosi Thurzó, Visegrádi, Ipoly és Hegedűs Gyula utca által határolt területen. Építési telekből mesterséges tavat és ligetes kis erdőt is magában foglaló egyhektáros ökoparkot hoztunk létre 2021-ben a Vizafogón. Az AngyalZÖLD 4.0 néven elfogadni tervezett programunk azzal számol, hogy további helyszíneken hozunk létre új közparkot vagy közkertet.

Egyetért azzal, hogy további parkolók vagy korábban beépítésre szánt területek alakuljanak át parkokká?(Kötelező)
Összesen 70 ágyás van abban a két XIII. kerületi közösségi kertben, a Kárpát utcában és az Országbíró lakótelepen, amelyet az AngyalZÖLD 3.0 néven megvalósult kerületi közterület-fejlesztési programunk keretében hoztunk létre. Mindkét helyszínen a túljelentkezés miatt közjegyző sorsolta ki a parcellák bérlőit.

Ön szerint van igény további közösségi kertek kialakítására a XIII. kerületben?(Kötelező)
Az AngyalZÖLD 4.0 néven folytatódó környezetfejlesztési programunk azzal is számol. hogy 6 helyszínen fejlesztünk lakótelepi közterületeket 2025 és 2029 között, továbbá 26 helyszínen lakótelepi közlekedési felületeket teszünk rendbe.

A zöldterületek védelme mellett a fenntarthatóság elősegítésének fontos eszköze a közlekedés újragondolása. A városok fejlődésével a motorizált közlekedés is egyre nagyobb teret nyert, ugyanakkor a megnövekedett igényeket az úthálózat nem tudja kiszolgálni, hosszú távú megoldás a közutak kapacitásának növelésével nem érhető el – olvasható az AngyalZÖLD 4.0 stratégia tervezetében.
Egyetért-e azzal, hogy a motorizált forgalom nagyságának és sebességének csökkentésével növeljük a közterületek biztonságát?(Kötelező)
A XIII. kerületben közterületeken már terjednek az úgynevezett okos megoldások, amelyekkel pénzt és időt lehet megtakarítani, miközben növelhető a közterületek üzemeltetésének hatékonysága. Az AngyalZÖLD 4.0 program tervezet számol például azzal, hogy bővítjük a smart parkolásba bevont közterületeket, fejlesztjük a közparki wifi-hálózatot és a parkok öntözőhálózatát távfelügyelet alapúvá alakítjuk.