Születésnapjához időzítve újlipótvárosi lakóházának falán emléktáblát állított a 84 éves korában elhunyt Benedek István Gábor újságírónak és írónak önkormányzatunk. 2024. október 29-én együtt avatta fel és koszorúzta meg a Pozsonyi út 32. számú házon elhelyezett emléktáblát Benedekné Köves Hajnalka és dr. Tóth József polgármester.
Olthatatlan kíváncsiság, mély emberismeret, gondolatgazdagság, humoros és megrendítő stílus – mindez együtt jellemezte Benedek István Gábort, a barátai és kollégái által monogramja alapján BIG-nek szólított újságíró és író munkásságát. Erről egy generációval fiatalabb pályatársa, Kácsor Zsolt beszélt az emléktábla felavatásakor a Pozsonyi út 32. számú ház, vagy BIG pesti lakóhelye előtt összegyűlt emlékező tömegnek. Előzőleg Szepes Erika írónő, a Nagy Lajos Irodalmi Kör elnökének beszéde hangzott el Rácz Attila színművésztől, aki részlet is felolvasott az író A komlósi Tóra című könyvéből.
Benedek István Gábor 1937-ben született Gyulán. Gyerekfejjel Bergen-Belsenbe deportálták, de túlélte a borzalmakat. Holokauszt túlélőként érettségizett Kecskeméten, majd az ottani tanyavilágban lett tanító. 1957-1959 között a Rabbiképző Szemináriumban Scheiber Sándor növendéke volt.
Újságírói pályája 1962-ben indult. 1977-től rovatvezető, főszerkesztő-helyettes és főszerkesztő is volt olyan orgánumoknál, mint az Ország- Világ hetilap, a Magyarország, a Magyar Hírlap és a Népszabadság. Csaknem ötvenéves volt, amikor megjelent első regénye, „A gyilkosok hajnalban kelnek”. Onnantól már évente állt elő újabb és újabb elbeszélésekkel, novellakötetekkel, regényekkel. Vidéken töltött éveinek élményeiből, az ottani zsidó közösség gondolatvilágából táplálkozva írt egy letűnt világról, de nem állt meg itt. Fontosnak érezte, hogy a zsidó magyarok pályájának bemutatásával hozza közel egymáshoz a közösségeket.
Íróként és újságíróként is hitt az élő szó, a párbeszéd, az eszmecsere, a személyes találkozás erejében. Ezért az évezred küszöbén megalapította a Füst Milán Szellemi Páholyt, miközben eredeti hivatását a Remény társadalmi, közéleti és kulturális folyóirat főszerkesztőjeként és a Közgazdász szerkesztőbizottságának tagjaként folytatta.
Benedek István Gábor számos elismerést és kitüntetést kapott, köztük a Magyar Televízió Nívódíját 4 alkalommal, a Népszabadság-díjat 3 alkalommal, a Rózsa Ferenc-díjat 1998-ban, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének Aranytollát 2010-ben, a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét 2017-ben, a Magyar Zsidó Kultúráért Életmű-díjat 2018-ban, a Nagy Lajos Irodalmi Társaság Emlékérmét 2018-ban.