Városrészünk a Duna bal partjának észak-pesti részén, a pesti homoksíkságon terül el, felszínét a Duna tevékenysége alakította ki, a föld mélye bővízű hőforrásokat rejt. A folyam az ország más területeivel is összekötötte, egyúttal bekapcsolta a nemzetközi kereskedelembe. Történelmünk gyökerei a vaskorba nyúlnak vissza, de a település kiépülése az ipar és a főváros rohamos fejlődését követve indult meg. A kerület a XIX.-XX. század fordulójára a gépipar egyik legnagyobb központja lett és maradt az 1980-as évekig.
A XIII. kerület közigazgatásilag 1938-ban vált önállóvá, amikor az V. kerületi Vizafogó, Kikötő-dűlő és Népsziget, a VI. kerületi Lőportár dűlő, Erdő telkek, Felsőbikarét és Angyalföld részeiből Magdolnaváros néven egyesült. Az elnevezés nem vált mindennapivá, hivatalos is csak néhány évig volt. 1950-től Nagy Budapest létrejöttével a kerület részévé vált Újlipótváros és a Margitsziget, utóbbi 2013-ig, elcsatolták a kerülettől.
A kerület területe 11,33 km², ahol 120 ezer lakos él, a fővárosban a harmadik, az országban a tizedik legnépesebb közigazgatási egység. Az önkormányzat képviselő-testülete 22 fős. Az önkormányzat hitelállomány nélküli, kiegyensúlyozott gazdálkodást folytat, az éves költségvetés meghaladja 40 milliárd, az ingatlanvagyon a 120 milliárd forintot. Óvodába közel 3000, általános iskolába 5300, szakiskolába 1600, középiskolába 7500 gyermek jár. A nemzetiségi önkormányzatok száma 11.
Az elmúlt évtizedekben a kerület gyökeresen átalakult, a fejlődés dinamikusabbá vált, a beruházási kedv folyamatos maradt, megtartotta tőkevonzó képességét, kiemelkedő gazdasági potenciálját. A kerület gazdaságát a multinacionális cégek jelenléte erősíti. Az egykori ipari környezetből napjainkra modern, fejlett városrész lett, nemzetközi vállalatok székhelyével, banknegyeddel, a Váci úti irodafolyosóval. Az „A” kategóriás irodaházakat a legnevesebb magyar építészek tervezték. A rendszerváltás óta a kerületben épült a legtöbb önkormányzati bérlakás 734, 2014-tól valamennyi passzív technológiával.
Testvérvárosaink: Bécs Floridsdorf, Varsó Ochota, Kassa-Délváros, az erdélyi Szováta, és a horvátországi Eszék, amelyekkel évtizedek óta, több területen folyamatos az együttműködés. 2019 óta testvértelepüléseinkről elnevezett parkok is emlékeztetnek a kölcsönösen előnyös kapcsolatra.