A XIII. Kerületi Önkormányzat képviselő-testülete 2024. november 7-én megtárgyalta és elfogadta az önkormányzatnak a 2020–2024-es időszakra vonatkozó Informatikai Koncepcióját, amely az alapját adja az önkormányzati informatikai fejlesztéseknek. A koncepcióban specifikus célként szerepelt: a digitális technológiák alkalmazásával az önkormányzati közszolgáltatások hatékonyságának és kényelmének támogatása, a polgárok életminőségének javítása, felhasználóbarát és valós igényeket kiszolgáló szolgáltatásrendszer bevezetése és folyamatos fejlesztése, információbiztonsági tudatosság és képesség fejlesztése önkormányzati szinten, környezettudatosság és fenntartható fejlődés figyelembevétele az infokommunikációs fejlesztések során és az e-demokrácia szélesítése. A fejlesztési feladatok között szerepelt a lakossági szolgáltatások, az informatikai alapinfrastruktúra, a szakalkalmazások, az elektronikus ügyintézés, a digitális kompetenciák, az információbiztonsági stratégia és a kerületi széles sávú internet fejlesztése.
Az Informatikai Koncepció megvalósításának időszakára esett a COVID-járvány, illetve az orosz-ukrán háborús konfliktus kirobbanása. Az infláció, az energiaválság, az energiaárak folyamatos és drasztikus emelkedése felértékelte az elmúlt időszakban elvégzett informatikai és energetikai fejlesztéseket.
A beszámoló időszakának egyik legjelentősebb fejlesztése a Budapest13 Smart City mobil applikáció bevezetése volt. Az alkalmazás a fejlesztések révén kommunikációs és ügyintézési eszköz lett, a korábbi plasztik Partnerkártya megjelenítési platformjává vált. Segítségével a beszámoló elkészítéséig 1,7 milliárd forint értékben osztottunk ki a kerületben élők számára különböző juttatásokat. E platformon tudunk küldeni azonnali üzeneteket, kérünk véleményt, javaslatot. Az egyik legnagyobb fejlesztés volt az alternatív közlekedési eszközök használatát motiváló funkció beépítése, amellyel ösztönözni kívánjuk a kerületi állampolgárokat a gépjárműmentes közlekedésre, a rendszeres mozgásra és az egészséges életmód kialakítására. A rendszerrel kapcsolatosan véleményt kértünk a lakosoktól. A beérkezett 2462 vélemény 95 százaléka jó vagy kiváló minősítést adott a lebonyolításra.
Jelentős fejlesztés az intézményi honlapok megújítása is. Az önkormányzat, az Intézményműködtető és Fenntartó Központ, a Gondozóház, a Prevenciós Központ, az Egészségügyi Szolgálat, a Közszolgáltató Zrt., az Egyesített Óvoda és a Szociális Szolgáltató Központ honlapjai megújultak az elmúlt időszakban. Célunk egy egymással integrált, könnyen használható kommunikációs felület kialakítása volt.
2020-ban 55 óvodai csoportban pilot rendszerben elektronikus óvodai csoportnaplót vezettünk be, amelyet 2021 szeptemberében az összes óvodai csoportra kiterjesztettük. Az elektronikus csoportnapló bevezetése jelentősen hatékonyabbá tette a pedagógiai munkát és a vezetői ellenőrzést. 2023-ban megkezdtük az elektronikus óvodai csoportnapló fokozatos kiterjesztésé a bölcsődei hálózatba is.
Szerződést közöttünk az Egészségügyi Szolgálat integrált betegirányítási rendszerének bevezetésére, amelynek eredményeként 2025-től lehetővé válik az beteg időpontfoglalási rendszer az önkormányzati platformokon is.
Rendszeresek a kerületi nyugdíjasok számára szervezett informatikai oktatások. Minden idősek klubjában két számítógép áll az idősek rendelkezésére internet hozzáféréssel. A Nosztalgia Ház Idősek Klubjában (Zsinór utca 14.) tíz számítógéppel felszerelt oktató helyiséget alakítottunk ki. A beszámoló időszakában informatikai oktatásban összesen 178 fő vett részt.
A digitális kompetencia feltételeinek megteremtése érdekében a közösségi költségvetés keretében pályázatot hirdettünk okos eszközök beszerzésére a hátrányos helyzetűeknek. A kerületi iskolások mellett a 65 év felettiek is pályázhattak, vállalva az informatikai képzésen való részvételt. 61 tabletet adtunk át szerény anyagi körülmények között élő fiatal, és időskorú kerületi lakosok részére. Bővítettük a kerületi ingyenesen igénybe vehető wifi hálózatot. Jelenleg 81 helyszínen biztosítjuk a szolgáltatást.