Kulturális hírek

Közös emléktábla Csűrös Karolának és Horváth Ádámnak

Csűrös Karola 1936. november 6-án született. Az önkormányzat ma emléktáblát állított az érdemes művész tiszteletére, így emlékezve Csűrös Karola születésének 88. évfordulójára. Egyben újra avattuk férjének, Horváth Ádám Kossuth-díjas rendezőnek, a XIII. kerület díszpolgárának az emléktábláját, hiszen mostantól közös márványlap őrzi emléküket annak a Szent István parki háznak a homlokzatán, ahol 1968-tól halálukig éltek. A megemlékezésen beszédet mondott Szirtes Tamás Kossuth-díjas rendező, színházigazgató és Pásztor Erzsi Kossuth-díjas színművész, aki végig baráti kapcsolatot ápolt Csűrös Karolával, együtt játszottak a Szomszédok teleregényben is.

Csűrös Karolát – aki öt évtizeden át játszott a Madách Színházban – a Szomszédok Etusaként zárta szívébe az ország. Kollégái, barátai „Karcsinak” becézték. Szirtes Tamás, a Madách Színház igazgatója azzal kezdte beszédét: „Köszönöm szépen ezt a lehetőséget, hogy Karcsiról beszélhetek.” Majd felidézte az első közös színházi előadásukat, amelyben Görgei Artúr feleségét játszotta Csűrös Karola. „Ez megalapozta rajongásomat iránta. Egy napsugaras, elragadó, derűs, igazán életigenlő személyiség volt. A Madách Színházban mindenki szerette. Jó volt a társaságában lenni, jó volt beszélgetni vele. Csak jó áradt belőle. Aztán egyszer csak megszületett az a bizonyos Etus szerep, és a figurában ugyanaz a kedves, nemes tisztelet és tisztaság volt, mint ami Karcsiban. Csűrös Karola egy nagy kincs volt, és nagyon örülök, hogy ilyen módon emlékezünk rá”, tette hozzá.

Pásztor Erzsi Kossuth-díjas színművész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja a Csűrös Karolához kötődő több évtizedes barátságáról beszélt, amely a színművészeti főiskolán kezdődött, ahol 1955-től négy esztendőn át évfolyamtársak voltak. „Karola kedves volt és gyönyörű. Mániája volt az ajándékozás, nemcsak a barátoknak készített kis csomagokat, hanem Horváth Ádámmal örökké jótékonykodtak a rászorulóknak. A Madáchban közös öltözőnk volt, az asztalkámra mindig odatett valami apró ajándékot. A cédulára annyit írt: Pásztorkának – csak úgy. Az évek alatt kiderült, hogy ez nála azt jelenti: szeretlek. Amikor megtudtam, hogy közös emléktáblát kap Ádámmal, boldog voltam, mert Karolának Ádám igazából az életet jelentette. Nem véletlen, hogy amikor Ádám meghalt, Karola feladott mindent, nem akart tovább élni. Nagyon szépen köszönöm, hogy ez a megemlékezés létrejöhetett, mert ez csodálatos ajándék, pont a születésnapján.” Majd könnyezve így fejezte a beszédét: „Karcsika, én csak pár szót szóltam most rólad – csak úgy.”

Az emléktáblánál koszorút helyezett el az önkormányzat nevében dr. Tóth József polgármester, a kollégák nevében pedig Nemcsák Károly, a József Attila Színház igazgatója. A megemlékezésen részt vettek a kerület vezetői, a társasház lakói, illetve Csűrös Karola és Horváth Ádám tisztelői.

Csűrös Karola és Hotváth Ádám emléktábla-avatás