Kulturális hírek

Október 23: kiállás a szabadságért

Két XIII. kerületi helyszínen is tisztelegtek önkormányzatunk vezetői az 1956-os forradalom és szabadságharc emléke, valamint az 1989. október 23-án kikiáltott harmadik Magyar Köztársaság eszményei előtt 2024. október 22-én, kedden. A Béke téri rendezvényen dr. Tóth József polgármester egyebek között arról beszélt, hogy azok az igazi örökösei 1956-nak, akik 68 éve és 35 éve igent mondtak, és most igent mondanak a szabadságra, a demokráciára és az önigazgatásra.  

Dr. Tóth József ünnepi beszéde október 23-i ünnepségen

A hagyományokhoz hűen a nemzeti ünnep előtti napon, október 22-én, és szintén a hagyományoknak megfelelően két kerületi helyszínen is megemlékezett önkormányzatunk az 1956-os forradalomról és az egykori szabadságharcosokról. A Tahi utcai ’56-os emléktábla megkoszorúzása után a Béke téri központi emlékhelyen ünnepi műsor és dr. Tóth József polgármester beszéde idézte fel a 68 éve történt eseményeket, azok máig ható tanulságait, továbbá az 1989. október 23-án, tehát 35 éve kikiáltott harmadik Magyar Köztársaság eszményeit, és azt, ami a mai Magyarországot jellemzi.

Tahi utcai emléktábla koszorúzás

Az 1956-os forradalom ugyan elbukott, de céljai a szabadságszeretők körében továbbéltek, és 1989. október 23-án, a harmadik Magyar Köztársaság létrejöttekor mégis érvényre jutottak – emlékeztetett a polgármester. Hozzátette: sajnálatos, hogy az utóbbi években a közélet alapvetően változott meg, miközben sokan nem élhetik meg a jólét élményét. Dr. Tóth József egyúttal megerősítette, hogy a XIII. kerület vezetése nem szavakban, hanem tettekkel elkötelezett a helyi önkormányzati szociális háló megerősítése mellett, dacára annak, hogy a helyhatóságok anyagi forrásai folyamatosan szűkülnek.

Mindkét megemlékezésen elhangzott a Himnusz, Józan László színművész előadásában pedig egy-egy olyan vers, amelyet kerületünk költő-díszpolgárai írtak. Rába György Kossuth- és Széchenyi-díjas költő „Kényúr őszikéje” című poémája a Béke téren, Baranyi Ferenc Kossuth-díjas költő Kifosztva című verse pedig a Tahi utcai emléktáblánál hangzott el. Ott koszorút helyezett el Hiszékeny Dezső és Varju László kerületi országgyűlési képviselő is. Az emléktáblát az angyalföldi fegyveres ellenállás 50. évfordulója alkalmából a XIII. kerületi és a Fővárosi Önkormányzat közösen állította 2006-ban. A dombormű alkotója Marosits István Munkácsy-díjas szobrászművész. Az alatta lévő tábla az angyalföldi forradalmárok és szabadságharcosok neveit sorolja fel, akik a szabadságért folytatott küzdelemben mártíromságot szenvedtek. A rendezvényeken ott voltak és koszorúztak a helyi pártok és civil szervezetek képviselői, továbbá érdeklődő kerületiek is.