Kedves Olvasó!
Hogy érzi magát? Ugye mindig lehetne jobb? Hogy jobb legyen, egy nagyszerű kezdeményezésben való aktív részvételre hívjuk.
Szakítva azzal a felfogással, hogy az önkormányzatnak kell megoldania a város/kerület valamennyi problémáját, az önkormányzat feladata át kell alakuljon. Intenzív, céltudatos és interaktív kommunikációval fel kell mérje az igényeket, megoldandó problémákat (e kettő nem ugyanaz!), a helyi gazdaság szereplőivel, a civil társadalommal egyeztetve megoldási javaslatokat kell kidolgoznia ezekre, majd a közpénzek optimális felhasználását biztosítva koordinálnia kell a megvalósítást (nem biztos, hogy a „legolcsóbb” az optimális, és az esetek többségében majdnem biztos, hogy nem az önkormányzatnak kell megvalósítani).
Az intelligens megoldások kézzelfogható eredményeket jelentenek, amelyek javítják az emberek életét. A korlátozott erőforrásokkal rendelkező világunkban azonban egyre nehezebbé válik az egyes városok sajátosságainak megfelelő „smart city” prioritások meghatározása. Nincs két egyforma település, így nincs két egyforma „smart city” stratégia sem.
A fentiek alapján a XIII. kerületnek – az önkormányzat kezdeményezésére és koordinációjával – valamennyi érintett és érdekelt szereplője, azaz a lakosság, a gazdasági és civil szervezetek, valamint az egyházak (inter-)aktív részvételével partnerségi alapon kell megteremtenie a következő 10-15 évre kitekintő Smart Kerület Stratégiát.
A kerület önkormányzata az utóbbi években számos fejlesztést valósított meg, indított el, melyek smart megoldásoknak mondhatók, azonban ezek nem illeszkedtek egy egységes koncepcióba. Európában jelenleg kevesebb, mint 30 városnak van átfogó, integrált szemléletű smart city stratégiája. Ezek példája azt bizonyítja, hogy az összehangolt, tudatos koncepcióra épülő fejlesztések hatékonyabbak, olcsóbbak, eredményesebbek. Valamennyi esetben kiemelik, hogy a szemléletformálás hatása további társadalmi-gazdasági és környezeti előnyökkel is jár.
Az átalakulás megkezdődött: a XIII. kerület önkormányzata elhatározta, hogy csatlakozik Európa progresszív városaihoz és az Integrált Településfejlesztési Stratégiában rögzítettek szerint a „smart city” horizontális szempontot átfogó stratégiaként kezeli. A „smart” gondolkodás változást igényel a tervezés, városirányítás, végrehajtás, de legfőképpen a partnerségre alapuló közös gondolkodásban. A Smart Kerület Stratégia kidolgozása során erre is tekintettel kell lenni, és olyan megoldásokat javasolni, amelyek segítik ezt a folyamatot.
A Smart Kerület Stratégia nem csak egy hagyományos terv-dokumentum, sokkal inkább egy folyamat szabályozásához szükséges rendszerterv. Magyarországon sajnálatosan ritka, hogy egy önkormányzat mer távlatosan, 10-15 évre előre tekintve célokat, megoldási javaslatokat kidolgozni. Legyünk ezért nagyon büszkék, hogy ez a kerületben megvalósulhat!
Aktív részvételével mindenki részese lehet a stratégia kidolgozásának, így nem másoktól várva a megoldást, majd utólag mások cselekedeteit kritizálva, a nem feltétlen komfortos helyzetben magát rosszul érezve él itt.
Érezzük jól magunkat a XIII. kerületben – de ezért tegyünk is közösen!
Véleményére, javaslataira számítunk: SmartCity@bp13.hu
szerző: Szokolay Örs urbanista, városfejlesztési szakértő
Kérem, olvassa el a koncepciót: