Klímastratégia 2025-2029 véleményezése

Társadalmunkra nézve a gazdaság fenntarthatatlan működésének legnagyobb kihívást jelentő tényezője az ÜHG-kibocsátás, mely a Föld légkörének melegedését, a klímaváltozást okozza. A klímaváltozás is olyan globális probléma, melynek kezelésére lokális szintű cselekvésre is szükség van: a helyi közösségek részvétele elengedhetetlen.

Ezt felismerve önkormányzatunk 2011 óta rendelkezik önálló és rendszeresen megújított klímastratégiával, melynek szempontjait minden más szakterületi döntésbe is beépítettük. Eddig elért eredményeinkről legutóbb 2024 novemberében számoltunk be, amikor is megállapíthattuk:
„A kerület ÜHG-gáz kibocsátásának (a bázisévnek választott 2018. évi ÜHG-kibocsátás értékéhez képest) 15%-kal történő csökkentését tűztük ki célul 2030-ra. A klímastratégia folyamatban lévő felülvizsgálata során elkészített ÜHG-leltár alapján megállapítható. hogy a 2022-re elért csökkenés 21,7%-os, tehát a 2020. évi klímastratégia legfontosabb célkitűzése már teljesült.”
2023-ban a globális átlaghőmérséklet 1,48 °C-kal volt magasabb, mint az ipari forradalom kezdete előtt. Ha felidézzük, hogy az éghajlatváltozásról szóló, 2015-ös Párizsi Megállapodás célkitűzése, hogy a globális átlaghőmérséklet emelkedése az évszázad végére ne haladja meg az 1,5°C-ot, be kell látnunk, hogy az eddig tett intézkedések nem elégségesek.
Egyrészt tovább kell csökkentenünk az ÜHG-ok kibocsátását, és lehetőségeinkhez mérten növelnünk kell az ÜHG-kat elnyelő zöldfelületeinket. Másrészt fel kell készülnünk, és fel kell készítenünk a kerület lakosságát a klímaváltozással egyre gyakoribbá váló szélsőséges időjárási eseményekre.

Az elfogadásra javasolt új Klímastratégia alapvető célja, hogy azonosítsa a helyi szinten várható klímaváltozási hatásokat, és ezekre megfelelő válaszokat adjon. A sérülékenységi vizsgálat eredményeként megállapítható, hogy Budapest XIII. kerülete számára az éghajlatváltozás jelentős kihívásokat tartogat, amelyek az egészségügyi problémák, az infrastruktúra károsodása és a levegőminőség romlása terén nyilvánulnak meg. Az önkormányzatnak és a lakosoknak fel kell készülniük ezekre a változásokra, és proaktív intézkedéseket kell tenniük a kockázatok csökkentése és a károk minimalizálása érdekében. A stratégia célkitűzései között szerepel a felkészülés támogatása, az alkalmazkodás elősegítése és a fenntartható fejlődés biztosítása a kerületben. Ez magában foglalja olyan intézkedések megvalósítását, amelyek csökkentik a károsanyag-kibocsátást és javítják a környezeti állapotot.

Klímastratégiánk ezúttal is a Klímabarát Települések Szövetségének módszertani útmutatója alapján készült.

A véleményeket január 27-ig várjuk.

Véleményezés

Kérjük mondja el véleményét és adjon javaslatot az új koncepciókhoz.