A közterület rendeltetéstől eltérő használatához közterület-használat iránti kérelem benyújtása, hatósági határozatba vagy hatósági szerződésbe foglalt közterület-használati hozzájárulás szükséges, amely tartalmazza a használat részletes feltételeit.
Közterület-használat magánszemély részére
Közterület-használat magánszemély részére információk
Szerda: 08:00-16:30
Péntek: 08:00-11:30
Kérelem benyújtása
A közterület-használati hozzájárulást annak kell kérnie, aki a közterületet használni kívánja. Építési munkálatokkal összefüggő közterület-használat esetében az építtetőnek vagy az általa meghatalmazott személynek kell a közterület-használat engedélyezése iránti eljárást kezdeményeznie. Szórólaposztás esetén a közterület-használati hozzájárulást annak kell kérnie, akinek érdekében a szórólapot osztani kívánják.
A kérelmet főszabály szerint a közterület-használat megkezdése előtt legfeljebb 180 nappal, de legalább 30 nappal kell benyújtani. Konténer közterületen történő elhelyezése és szórólaposztás esetén a kérelmet a közterület-használat tervezett megkezdése előtt legalább 8 nappal kell benyújtani.
A kérelem benyújtásának módja
A közterület-használati hozzájárulás iránti kérelmet az erre rendszeresített formanyomtatványon, az abban felsorolt mellékletek csatolásával együtt kell benyújtani.
Természetes személy a hatályos jogszabályok értelmében (az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény 8. § (1) bekezdés és 10. §) – a Budapest Főváros XIII. kerületi Polgármesteri Hivatal részére szóló kérelmét/beadványát személyesen, postai úton írásban, vagy elektronikus módon terjesztheti elő. Elektronikus kapcsolatfelvételre azonosítást követően ügyfélkapun keresztül van lehetőség oly módon, hogy a honlapon szereplő ÁNYK nyomtatvány elektronikusan kerül kitöltésre és eljuttatásra a Budapest Főváros XIII. kerületi Polgármesteri Hivatal hivatali kapujára. A kérelem a honlapról letölthető és elektronikusan vagy kézzel kitöltött ÁNYK nyomtatvány formájában a Polgármesteri Hivatal ügyfélszolgálatán is benyújtható.
Felhívjuk a figyelmet, hogy az e-mailen történő kapcsolatfelvétel nem minősül elektronikus ügyintézésnek.
Ügyintézés
A kérelem elbírálása
A közterület használatának önkormányzati hatósági hatáskörben történő engedélyezéséről, közterület-használati hatósági szerződés megkötéséről, a hozzájárulás visszavonásáról, a díjkedvezményekről és mentességekről a polgármester (továbbiakban: hatóság) jogosult dönteni.
A közterület-használati hatósági eljárás lebonyolítása, az Önkormányzatot megillető díjak beszedése, a Polgármesteri Hivatal Jegyzői és Jogi Osztályának feladat- és hatásköre.
A közterület-használati hozzájárulás nem mentesíti a használót a tevékenységére vonatkozóan a jogszabályokban előírt (különösen építésügyi, népegészségügyi, rendészeti, környezetvédelmi, iparkereskedelmi) hatósági, szakhatósági engedélyek, hozzájárulások, vélemények, nyilatkozatok beszerzése alól.
A kérelem benyújtása nem jogosítja fel a kérelmezőt a közterület-használatára.
A hatóság a kérelem nyomtatványban felsorolt dokumentumokon túlmenően – a kérelemben megjelölt tevékenységhez igazodóan hiánypótlás formájában – további dokumentumok benyújtására, adatok közlésére hívhatja fel a kérelmezőt.
Hiányosan benyújtott kérelem esetén a hatóság a kérelmezőt egy alkalommal hiánypótlásra hívja fel. A felhívás eredménytelensége esetén a hatóság az eljárást megszünteti.
Közút vagy járda területét érintő közterület-használati kérelem esetében a közútkezelő hozzájárulását, kereskedelmi, vendéglátó-ipari, kisipari tevékenységek esetén az ipar-kereskedelmi hatóság támogató véleményét a hatóság szerzi be.
A hatóság a közterület-használat iránti kérelem elbírálása során figyelembe veszi a Kerületi Építési Szabályzat, a településképi rendelet előírásait, a városképi, városrendezési, városrehabilitációs, műemlékvédelmi, közlekedési, környezetvédelmi, zajterhelési, közegészségügyi és köztisztasági, kereskedelmi, turisztikai szempontokat, gazdaságfejlesztési, vagyonhasznosítási, szempontokat, a közérdeket, az eljárásban közreműködők által előírt követelményeket, valamint az adott közterület-használattal kapcsolatos tapasztalatokat, lakossági jelzéseket.
A kérelem elbírálása során elsőbbséget kell biztosítani az építmények építésével, javításával és karbantartásával kapcsolatos kérelmeknek, valamint a közfeladat-ellátás célját szolgáló közterület-használatnak.
A hatóság – az ügy egyedi körülményei alapján és a közterületi rendelet keretei között – jogosult a közterület-használati hozzájárulását a kérelemben foglaltaktól eltérő mértékű területre vagy eltérő időszakra megadni.
A közterület használatért fizetendő díjak mértékét a közterületi rendelet 2. melléklete tartalmazza.
A közterület-használati díjfizetés alóli mentesség és kedvezmény
A közterület-használati díjfizetés alóli mentesség illeti meg:
- az Önkormányzat által támogatott vagy jóváhagyott programok szervezőit;
- közterület ételosztás céljából használóját.
Csökkenthető a közterület-használati díj mértéke:
- legfeljebb 40% mértékben, ha a kérelmező hadigondozott, csökkent munkaképességű, rokkantsági vagy rehabilitációs járadékban részesül;
- legfeljebb 50% mértékben, ha a közterület-használat célja adománygyűjtés vagy humanitárius, karitatív tevékenység;
- legfeljebb 80%-kal kérelemre, különösen indokolt esetben, amennyiben a kérelmező személyi vagy szociális helyzete, vagy a közterület-használat körülményei azt indokolják, valamint, ha a kérelmező igazolja a közterület-használat környezettudatos vagy a közterület értékét növelő jellegét és annak időtartamát;
- a közterület használatát tiltó vagy korlátozó rendelkezése esetén a tiltás vagy korlátozás időtartamára eső használati díj összegével.
Egyidejűleg csak egy jogcímen csökkenthető a közterület-használati díj.
A közterület-használati kérelmet a hatóság elutasítja ha:
- a kérelemben megjelölt közterületi ingatlanon, a kérelemben megjelölttel azonos használati céllal és részben vagy egészben azonos időtartamra másnak már közterület-használati hozzájárulása van; vagy
- a kérelmezővel szemben a kérelme beadását megelőző 1 évben az Önkormányzat jogellenes közterület-használat jogcímén szankciót alkalmazott, vagy
- a kérelem szerinti közterület-használathoz a közútkezelő nem járult hozzá, így különösen ha a kérelmező a közterület kérelem szerinti használatához nem rendelkezik jóváhagyott forgalomtechnikai tervvel, vagy a kérelem szerinti közterület-használati igény mértéke a szükségesnél nagyobb mértékben korlátozná a közterülettel határos magántulajdonú ingatlanok használatát, vagy a kérelem szerinti időpontban a kérelemmel érintett területen olyan mértékű közterületi lezárások lesznek, amelyen felül már nem lenne biztosított a közterület parkolási célú, rendeltetésszerű használata a környékbeli lakosok számára,
- az ipar-kereskedelmi hatóság a közterület-használati igényt nem támogatja, vagy
- a kérelemben megjelölt közterület-használathoz településképi bejelentési eljárás lefolytatása szükséges, és a kérelmező nem nyújtotta be a településképi bejelentés tudomásulvételéről szóló döntést;
- a kérelem zöldterületekre vonatkozik, és a tervezett használat az ott levő növényállományt maradandóan károsítja és a helyreállítása nem lehetséges, kivéve a területükön húzódó közművek javításához, létesítéséhez, fenntartásához nélkülözhetetlen munkálatokat.
Jogorvoslat
A közterület-használat tárgyában hozott döntések ellen a kézhezvételtől számított 15 napon belül a Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testületéhez lehet fellebbezést benyújtani, melyről a Képviselő-testület a beérkezést követően, soron következő – de legalább 8 nappal később tartandó – ülésén dönt. A fellebbezéshez szükséges nyomtatvány a honlapról letölthető. A fellebbezés illetéke határozat esetén, ha a fellebbezés tárgyának értéke pénzben megállapítható – a fellebbezéssel érintett vagy vitatott összeg minden megkezdett 10 000 forintja után 400 forint, de legalább 5000 forint, legfeljebb 500 000 forint, vagy ha a fellebbezés tárgyának értéke pénzben nem megállapítható
5 000 Ft, végzés esetén 3 000 Ft.
A Képviselő-testület döntésének bírósági felülvizsgálata kérhető. A kereset benyújtásához szükséges nyomtatvány a honlapról letölthető. A bírósági felülvizsgálat iránti eljárás illetéke 30.000 Ft. A felet az eljárásban illetékfeljegyzési jog illeti meg, amely azt jelenti, hogy mentesül az illeték előzetes megfizetése alól, és az illetéket az köteles megfizetni, akit a bíróság erre kötelez. A keresetlevél benyújtásának a döntés hatályosulására (végrehajtására) nincs halasztó hatálya. Az azonnali jogvédelmet, a halasztó hatály elrendelését (végrehajtás felfüggesztését) a bíróságtól kell kérni. Jogszabálysértés hiányában a bíróság a keresetet elutasítja.
A közterület-használatának alapvető követelményei
A közterület-használatért a hozzájárulás jogosultja a közterületi rendeletben meghatározott díjat köteles fizetni. A használati díjat előre, egyösszegben, illetve a hatósági határozatban vagy a hatósági szerződésben meghatározott időszakonként, módon és feltételek szerint kell megfizetni. A használat megkezdésének feltétele a hatósági határozatban vagy hatósági szerződésben meghatározott használati díj maradéktalan megfizetése.
A közterület-használati hozzájárulás alapján a közterületet kizárólag a jogosult, valamint a hatósági határozatban vagy a hatósági szerződésben feltüntetett közreműködők használhatják. A közterület-használati hozzájárulás harmadik személy részére át nem engedhető, az kizárólag a jogosult részére szól, azonban ez nem korlátozza a jogosult azon jogát, hogy a közterület-használathoz közreműködőket vegyen igénybe. A közterületet kizárólag a hatósági határozatban vagy a hatósági szerződésben rögzített célra használható.
A közterület-használati díjat a közterület tényleges használatára tekintet nélkül a hatósági határozat vagy a hatósági szerződés szerinti időtartamra és módon kell megfizetni. A közterület használatának díját a jogcím nélküli használó a használatra tekintettel köteles megfizetni.
A hatóság fontos közérdekből vagy üzemzavar elhárítása miatt a közterület használatának szünetelését rendelheti el. A közterület-használat szünetelésének idejére a már befizetett közterület-használati díj időarányos részét a hatóság visszatéríti a jogosult részére.
Ha a közterület-használati hozzájárulás megszűnik vagy szünetel, a használó köteles a hatósági döntésnek megfelelően a közterület rendeltetésszerű használatát helyreállítani. A használót mindaddig közterület-használati díj fizetési kötelezettség terheli, ameddig a közterület rendeltetésszerű használatát a hatósági döntésnek megfelelően, hiánytalanul helyre nem állította.
Közterület-használati hozzájárulás csak ideiglenes jelleggel – főszabály szerint legfeljebb egy évre vagy meghatározott feltétel bekövetkeztéig – igényelhető. Egy évet meghaladó közterülethasználat esetén a közterület-használati díj a használat első évében a rendeletben meghatározott közterület-használati díj kétszerese, melyet a közterület-használati hozzájárulás véglegessé válásától számított 15 napon belül kell egy összegben megfizetni.
A hatóság a közterület-használati hozzájárulást visszavonja, ha
- fontos közérdek, vagy a köztulajdon védelme érdekében szükséges;
- a használó a használati jogát jogosulatlanul más személynek átengedi;
- a használó a közterületet a hozzájárulástól eltérő célra, nagyobb mértékben, eltérő módon vagy helyen használja, és a jogellenes tevékenységgel az erre irányuló felszólításra sem hagy fel;
- a használó használati díjfizetési kötelezettségének két egymást követő hónapban nem tesz eleget;
- a közterület-használati hozzájárulással létesített pavilont két hónapot meghaladóan nem üzemelteti;
- a használó a közterület használata során olyan reklámtevékenységet végez, amelyre a hatóság döntése nem terjed ki, vagy amely jogszabályba ütközik;
- ha a használó a közterületen végzett tevékenységéhez szükséges jogosultságát bármely okból elveszíti;
- a használó a közterületi rendelet vagy a hatósági szerződés szerinti kötelezettségének nem tesz eleget;
- óvadékfizetési kötelezettségének a hatósági határozatban vagy hatósági szerződésben meghatározott határidőn belül nem tesz eleget.
A közterület használat ellenőrzése
A hatósági határozatba vagy hatósági szerződésbe foglalt kötelezettségek betartását a Budapest Főváros XIII. Kerületi Közterület-felügyelet, a jogszabályok által ellenőrzésre jogosult szervek, az eljáró hatóság ügyintézői a helyszínen vagy más szükséges módon ellenőrizhetik. Az ellenőrzés során a közterület használója köteles igazolni a használat jogalapját és terjedelmét a közterület-használati hozzájárulást tartalmazó hatósági határozattal vagy hatósági szerződéssel.
A jogellenes közterület használat következménye
Aki a közterületet közterület-használati hozzájárulás nélkül, vagy a hatósági határozattól vagy a hatósági szerződéstől eltérő módon használja, a közterület-használati díj és annak késedelmi kamatai megfizetésére köteles, amíg a felhívásban foglaltaknak eleget nem tesz, vagy az eredeti állapotot helyre nem állítja.
Aki a közterületet a rendeltetésétől eltérően hozzájárulás nélkül, attól eltérő módon, vagy azt meghaladó mértékben használja, vagy a közterület használati tevékenységével annak ellenére nem hagy fel, hogy hozzájárulása megszűnt vagy azt visszavonták, vagy a közterületen járművek szabályos parkolását, illetve közlekedését akadályozó tárgyakat elhelyez, közigazgatási szabályszegést követ el, és ha cselekménye más jogszabályban meghatározott jogsértést nem valósít meg – természetes személy esetén kettőszázezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal, valamint legfeljebb ötvenezer forintig terjedő helyszíni bírsággal sújtható. Helyszíni bírság kiszabására Budapest Főváros XIII. Kerületi Közterület-felügyelet közterület-felügyelője jogosult.
Csíkos Anna, Szöllős Csilla
III. emelet 303
Telefonszám
452-4100/5028, 5035